Co to są promienniki podczerwieni? Jak działają promienniki ciepła?

Ogrzewanie w domu lub mieszkaniu to podstawowy punkt na liście, gdy myślimy o przytulnym i komfortowym kącie dla siebie i swojej rodziny. Zatem, jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań do ogrzewania pomieszczeń, koniecznie sprawdź na czym polega system oparty na promiennikach podczerwieni.

Pozyskiwanie ciepła na podczerwień może okazać się niezwykle przydatne w sytuacjach, gdy ogrzewanie konwekcyjne nie może dojść do skutku. 

Ciepło na podczerwień, czyli parę słów o promiennikach podczerwieni

Ogrzewanie powierzchni promiennikami podczerwieni od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Może to wynikać z jego szerokiego zastosowania, wykorzystywanego między innymi przy inkubatorach, gdzie leżą wcześniaki, czy do hodowli drobiu do ogrzania piskląt. Co ciekawe, wykorzystuje się je również w przypadku saun.

Coraz częściej można spotkać promienniki podczerwieni również w domach, czy mieszkaniach, a nawet na tarasach i balkonach.

Promiennik podczerwieni – jak to działa?

Szukając produktów mogących ogrzać temperaturę pomieszczenia, natrafić można na różne typy urządzeń, w tym na promienniki podczerwieni. Zatem na czym polegają ich działania? W jaki sposób wpływają na powietrze na danej powierzchni?

Dzięki wyposażeniu w specjalną grzałkę nagrzewającą się do co najmniej 500 stopni Celsjusza, emitowane zostają fale promieniowania, będące równocześnie źródłem energii. To właśnie ona po przedostaniu się do przestrzeni domu, mieszkania lub inkubatora styka się z ciałem, ścianami lub innymi przedmiotami powodując ich wzrost temperatury, niezależnie od temperatury powietrza.

Co ważne, ogrzewanie promiennikami można odczuć już po paru chwilach, od momentu skierowania źródła ciepła w danym kierunku.

Panele grzewcze a grzejniki konwekcyjne

Decydując się na jeden ze sposób na ogrzewanie powierzchni, należy poznać przede wszystkim różnicę między nowoczesnym zastosowaniem paneli grzewczych i grzejników konwekcyjne. Warto to zrobić na przykładzie obiektów nagrzewanych poprzez zwykły grzejnik i promieniowanie podczerwieni.

  1. Promienniki podczerwieni – temperatura urządzenia wynosi 120 stopni Celsjusza i jest ona skierowana w stronę człowieka, natomiast wszystkie ściany, podłoga i sufit osiągają temperaturę 20 stopni, a ludzkie ciało znajdujące się od strony promiennika około 22 stopni.
  2. Ogrzewanie konwencjonalne – temperatura grzejnika to 50 stopni Celsjusza, podłoga osiąga temperaturę 21 stopni, sufit i wszystkie ściany 20 stopni, ciało człowieka 22 stopnie, a samo powietrze 23 stopnie.

W uproszczeniu, promienniki podczerwieni działają niczym słońce, a raczej jego promienie. Przebywają na zewnątrz, nawet w bardzo zimowy dzień i kierując się w stronę promieni słonecznych, odczujemy wyższą temperaturę, niż gdybyśmy przebywali w cieniu.

Największą zaletą promiennika jest fakt, że mimo iż zapewnia on komfort cieplny, nie zmienia on bieżącej temperatury powietrza przez co w dowolnym momencie możemy poczuć się dostatecznie ogrzani.

Elektryczne promienniki i ich wpływ na nasze zdrowie

W trakcie ogrzewania temperatury powietrza w pomieszczeniu za pomocą tradycyjnych rozwiązań, cieplejsza masa kierując się ku górze porywając przy okazji ze sobą zanieczyszczenia oraz kurz znajdujące się poniżej. Dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej w przypadku promienników podczerwieni, taka sytuacja nie ma miejsca. System grzewczy promiennika kieruje strumienie ciepła jedynie w stronę obiektów.

Podczerwone promienniki w żaden sposób nie oddziaływują na powietrze, przez co nie wysuszają go. Taka zaleta jest szczególnie ważna w przypadku osób zmagających się z problemami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dla alergików.

Czy zastosowanie promieniowania ma negatywny wpływ na zdrowie? Zdecydowanie nie. Ze względu na liczne korzyści wynikające z użytkowania promienników podczerwieni możemy ogrzać daną powierzchnię przy równoczesnym zadaniu o własne zdrowie.

Plusy wynikające z zastosowania promiennika podczerwieni:

  1. szybsza regeneracja tkanek oraz raz,
  2. dobry dla alergików oraz dzieci i osób starszych,
  3. niweluje wilgoć i pleśń,
  4. nie wpływa na pogorszenie samopoczucia i odporności,
  5. ogrzewa jedynie obiekty,
  6. nie wysusza powietrza.

Na stronie IRsystem znajdziesz wszystkie niezbędne informacje mogące mieć wpływ na decyzję o montażu lampy z promiennikami podczerwieni. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *