Kołowrotki karpiowe – solidny karpiowy kołowrotek przepisem na sukces na łowisku

Wędkarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Powody są oczywiste: jest to zajęcie relaksujące i stosunkowo niedrogie (chyba że chce się inwestować od razu w najlepszy sprzęt). Wędkować można prawie wszędzie. Sport ten jest również dostępny dla ludzi w każdym wieku i o różnych zdolnościach fizycznych.

Wędkarstwo to także świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi i związanie się wspólnym zainteresowaniem. Może to być również doskonała forma relaksu po długim dniu w pracy lub szkole. Wszystko zależy od podejścia. Jedni traktują połów ryb jako rekreację, innym marzą się imponujące okazy ryb. Do tej drugiej grupy często zalicza się karpiarzy, czyli wędkarzy, którzy łowią karpie.

Wędka – sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie łowienie ryb

Wędki składają się z szeregu elementów, które współpracują ze sobą tworząc ogólną wydajność wędki. Do parametrów wędki, które warto wziąć pod uwagę przy jej wyborze, zaliczają się:

  • elastyczność – jest mierzona przez ilość siły potrzebnej do zgięcia wędki. Im wyższa giętkość, tym bardziej elastyczna jest wędka;
  • wytrzymałość – jest mierzona przez to, jak duży ciężar może być bezpiecznie podtrzymywany przez wędkę, zanim się ona nadmiernie wygnie lub złamie. Sztywniejsze wędki są lepsze do rzucania na duże odległości, podczas gdy mniej sztywne są używane m.in. do połowu spinningowego;
  • akcja – parametr ten odnosi się do tego, jak szybko lub wolno wędka będzie reagować na ruchy wędkarza. Istnieją trzy główne typy akcji: szybka akcja, średnio szybka akcja i wolna akcja.

Jednak czym byłaby wędka bez odpowiedniego kołowrotka? Kołowrotki występują w wielu wariantach, różnią się m.in. takimi parametrami jak wielkość, pojemność szpuli, siła hamulca oraz materiały, z jakich zostały wykonane.

Połów karpi – jak się do niego przygotować?

Większość karpiarzy wie, że żeby odnieść sukces podczas połowu, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do łowienia karpi?

  • Sprzęt do łowienia karpi

Karp jest dużą rybą, więc wędkarz będzie potrzebował specjalnego sprzętu, z pomocą którego można go złowić. Niezbędna jest porządna wędka oraz solidny karpiowy kołowrotek. Przyda się również podbierak, który jest nieodzowny przy wyciąganiu ryby z wody, gdy ta jest już przy brzegu.

Jeśli wędkarz planuje łowić karpie na otwartej wodzie, będzie potrzebował również łodzi. Łódka z silnikiem elektrycznym jest pomocna, ponieważ pozwala zachować wolne ręce, a jednocześnie umożliwia ruch do przodu podczas wędkowania. Jednak łódź to spory koszt i dla wielu wędkarzy może to być zupełnie niepotrzebny wydatek.

  • Przynęta

Można używać prawie każdego rodzaju przynęty na karpie, w tym robaków, wątróbek z kurczaka i ziaren kukurydzy (najlepiej niesolonych). Karpia można złapać nawet na chleb; karpie nie pogardzą takim rodzajem pożywienia. Oczywiście dla bardziej wymagających wędkarzy, którym zależy na łapaniu prawdziwie zachwycających okazów, producenci przynęt przygotowali także bardziej specjalistyczne produkty, a także kulki zanętowe i atraktory zapachowe.

Porządny kołowrotek karpiowy, czyli jaki? Czym się powinny charakteryzować kołowrotki karpiowe?

Dobry kołowrotek karpiowy to taki, który cechuje wygoda w obsłudze i solidna konstrukcja. Kołowrotek taki powinien mieć przyzwoity system oporu, gdyż karpie znane są z tego, że potrafią walczyć i łatwo się nie poddają.

Idealny kołowrotek karpiowy to taki, który ma dużą pojemność szpuli – posiadając pojemną szpulę, nie musimy się martwić, że podczas walki z rybą zabraknie nam żyłki. Dzięki temu możliwe jest również wykonywanie dalekich rzutów.

Można znaleźć kołowrotki karpiowe z tylnym hamulcem, a także z hamulcem przednim – od wędkarza zależy, który typ bardziej mu odpowiada. Kołowrotki karpiowe mogą mieć też różne rodzaje szpul – występują kołowrotki ze stałą szpulą lub tzw. long cast. Większość kołowrotków karpiowych ma wolny bieg szpuli, jednak nie jest to reguła.

W sklepach ze sprzętem wędkarskim znajdziemy rozmaite modele kołowrotków karpiowych. Różnić się mogą takimi parametrami jak wielkość, waga, pojemność szpuli oraz hamulec (przedni lub tylny). Jeśli nie wiemy, jaki kołowrotek karpiowy kupić, warto poprosić o pomoc doradcę w sklepie.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem wędkarskim https://www.ng24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *